Slider

Boiska ze sztucznej trawy w Polsce

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat sztucznej trawy, trzeba przytoczyć trochę historii.

Sztuczne trawy na przełomie dziesięcioleci możemy podzielić na 3 generację

Pierwsza generacja sztucznych traw została wyprodukowana i zainstalowana w Europie w 1970 w Holandii. Był to syntetyczny dywan z wplecionymi gęsto włóknami polipropylenowymi niestety jakość jego wykonania nie był jeszcze na wysokim poziomie ale za to boisko było docenione za trwałość takiej trawy jak i tańszą ekspeatacje i zmniejszanie kontuzji występujących u graczy.

Druga generacja sztucznej trawy różniła się znacznie od pierwszej poprzez wynalezienie możliwości wtaftowania w podkład kępek trawy , które zasypywane były piaskiem kwarcowym co umożliwiało lepsza stabilizacje trawy , lepszą kontrole nad piłką oraz super płaską powierzchnie. Sztuczne trawy drugiej generacji po raz pierwszy zamontowane były w końcu lat 70 początek lat 80.

Trzecia generacja sztucznej trawy charakteryzowała się szerzej rozstawionymi włóknami z polipropylenu lub polietylenu wysokości od 10 do 70 mm w zależności od dyscypliny sportowej , którą się uprawiało na danym boisku. Pierwsze boisko ze sztucznej trawy pojawiło się w Europie w 1996 roku również w Holandii.

Jeśli chodzi o pierwsze boiska na dużą skale które zaczęły powstawać w Polsce to program rządowy Moje Boisko Orlik 2012 czyli budowa w każdej miejscowości boiska piłkarskiego. Pierwsze takie boisko powstało w 2007 i były budowane do początku 2013 roku.